Keshilla Psikologjike

Besucherzaehler
Go to content

Main menu: 
Shkrimi i fundit

 
 

Permes dashurise madhore, fuqishem i perballojme zemerimet


   
Format e ulta te dashurise nuk i japin as per se afermi rezultatet e dashurise madhore. Shumica prej nesh perfshihemi ne format e ulta te dashurise, duke u mbeshtetur ne ndjeshmerine e tyre, vetem kure dikush na bene qejfin, na buzeqeshe kendshem, sillet mire me neve, na dhuron dicka, flete pozitivisht per punen, poziten dhe gjendjen tone, po ashtu kure flete pozitivisht edhe per pamjen fizike, sjelljet dhe veprimet tona ne pergjithesi. Shkurt dashuri qe varet kryekput nga sjelljet dhe veprimet e tjereve, e jo nga vlerat e saje madhore qe duhet ta kene burimin nga bota jone shpirtnore.
    Kjo forme e dashurise eshte shume e ulte dhe vlera e saje, nuk i ofrohet asesesi vleres se dashurise madhore. Dashuria madhore eshte nje vershim i paster shpirteror dhe nje fuqi e pafundme e cila jepe nga vetja vlera te shumta, pa u rezervuar fare. Kjo dashuri i perngjane drites se diellit e cila i leshon rrezet e ndriqimit dhe ngrohjes, njesoje mbi gjithcka dhe mbi kedo edhe pse stinet e vitit, rete e ndryshme dhe rrotullimi i tokes bejne pengese, rrezet e saje ndriquese e te ngrohta nuk pengohen dote dhe nuk kane te ndalur per asnje qaste. Ata qe e perqafojne kete lloje dashurie, pak ose aspak i mbeshtesin shpresat ne format e ulta te dashurise edhe pse shumica prej nesh e kemi shume veshtire te ndahemi nga ato....lexo me shume...

    Shkrimet tjera

 

Si mos ta humbim vetekontrollin?

Nuk ka gje me shkaterruese per ne, se sa nje temperament qe nuk mund ta kontrollojme tek vetja jone. Mjetet me efikase qe na mundesojne ta marrim veten nene kontrolle jane dashuria, respekti, mirekuptimi dhe tolerancat ndaj tjereve. Me keto veprime e shukim zjarrin para se te mere flake, ku mund te digjemi, ne dhe tjeret ne raport me ne. Nuk ka gje me te lodhshme dhe me shkaterruese per jeten e shendetin tone,....lexo me shume...

Ti zgjojme fuqite e pergjumura qe flejne brenda nesh

Sa e sa fuqite e pergjumura flejne thelle brenda neve. Po i zgjuam ato nga pergjumja, do te na mahnisin me mrekullite dhe forcen e tyre gjate perballjes me sfidat e jetes. Keto fuqi te pergjumura, shumica prej neve as qe enderron me i zoteruar si te papergjumura. Ne momentin e zotrimit te ketyre fuqive apo forcave shtytese, do ta ndryshojme rrenjesisht jeten tone, po sa ti veme ne veprim ato. Nese e marrim ne duar besimin e paluhatshem,....lexo me shume...Mos keni frike nga pengesat gjate jetes


Ata qe u frikesohen pengesave gjate jetes krijojne imazhe te zymta,zhgenjyse dhe te tmerrshme per jeten e tyre personale dhe shoqerise ne pergjithesi, duke e humbur guximin, vullnetin dhe deshiren, per t‘i tejkaluar pengesat qe u dalin gjate jetes. Frikacaket ,ziliqaret, xhelozet, injorantet dhe pertacet, nuk kane jete te begatshme, te lumtur, dinjitoze dhe te lire, perpos vuajtje, mjerim dhe roberi, duke pritur drejtesi, begati, lumturi dhe liri nga tjeret, bash sikur te ishin femije...lexo me shume...

    Mendimet negative na e marrin pameshirshem qetesine shpirterore

    Qetesia shpirterore eshte shume e qmueshme per secilin,sepse na bene te ndjehemi ne harmoni me veteveten,familjen,rrethin ku jetojme e punojme dhe me boten mbare. Mendimet negative e asgjesojne tersisht ndjenjen e qetesise shpirterore,duke i verejtur vetem ato gjera,procese dhe fenomene natyrore,shoqerore e shpirterore qe nuk po ecin drejte e nuk jane ne rregull...lexo me shume...

 
 
Back to content | Back to main menu